Google se v žebříčku globálních vlastníků médií vyšvihl do čela

2013-06-28 00:00:00

O změně v čele žebříčku informuje zpráva Třicítka největších světových vlastníků médií agentury ZenithOptimedia. Žebříček největších světových mediálních společností je sestaven podle jejich příjmů z médií. Jedná se přitom údajně o všechny příjmy z podnikatelské činnosti, nejen z reklamy. Zpráva byla poprvé vypracována v roce 2007 a poslední aktualizace byla z roku 2010.

Mezi čtyři nejznámější vlastníky internetových médií v České republice patří Facebook, Google, Microsoft a Yahoo!. Odhadovaný příjem z internetové reklamy této čtveřice byl v roce 2011 49,2 miliard dolarů. Celková suma všech příjmů z internetové reklamy se však odhaduje na 77 miliard dolarů. Googlu samotnému připadlo 49 % z celosvětových výdajů na tuto reklamu.Navzdory vzestupu digitálních médií je většina příjmů z médií generována tradičními médii a zábavními společnostmi, jež vytvářejí a distribuují obsah.

Největším úspěchem Google je jistě vyhledávač. V prosinci 2012 měl Google podle údajů společnosti comScore 65% podíl na všech vyhledáváních po celém světě. Letošní investice do YouTube ho postavila také do čela trhu s on-line videem, a i když jeho sociální síť Google+ dosahuje jen 17 % počtu uživatelů Facebooku, stále se jedná o 190 milionů aktivních uživatelů měsíčně.

Od té doby, co agentura v roce 2010 zveřejnila svůj žebříček naposledy, postoupilo do horní třicítky pět nových společností - Facebook, Microsoft, brazilská společnost Globo a evropské společnosti ProSiebenSat.1 a Sanoma. Postup Facebooku a Microsoftu je pak ukázkou růstu významného postavení reklamy na internetu - ta nyní představuje zhruba 20 % celosvětových reklamních výdajů.

"Pozice Googlu coby světového vlastníka médií číslo jedna vypovídá nejenom o jeho síle na poli vyhledávání, ale i o jeho expanzi na další klíčové digitální platformy," dodává Jonathan Barnard, vedoucí prognózování v agentuře ZenithOptimedia.

Zdroj: www.mediamania.cz

AKTUALITY