Digitální reklamní technologie slibují 5–6% roční růst výdajů na reklamu

2014-09-22 00:00:00

Podle nové předpovědi ZenithOptimedia Advertising Expenditure Forecasts odhadujeme, že globální výdaje na reklamu v průběhu letošního roku vzrostou o 5,3 %, a dosáhnou tak hodnoty 523 miliard amerických dolarů. Internetová reklama je zdaleka nejrychleji rostoucím médiem, u něhož letos předpovídáme nárůst o 17,1 %, jelikož zlepšující se digitální reklamní technologie internetovou reklamu zlevňují a je díky nim účinnější. Tento růst je poháněn širším spektrem společností než u tradičních médií, včetně digitálních odborníků, firem zaměřujících se na technologie a přímých zadavatelů reklamy.

Nová technologie zlepšuje většinu oblastí internetové reklamy. Díky vylepšeným reklamním formátům, jako jsou např. Vycházející hvězdy (Rising Stars), identifikované americkou kanceláří Interactive Advertising Bureau, je internetová reklama interaktivnější a více přitahuje pozornost. Je zde větší pravděpodobnost než u starších formátů, že spotřebitelé tuto reklamu zhlédnou, zapamatují si ji a budou s ní interagovat. Programatický nákup se mezitím vyvíjí, aby mohl nabídnout sofistikovanější a účinnější zaměření na příjemce reklamy, a zlepšuje se jeho poskytování prémiových zážitků budujících značku. ZenithOptimedia předpovídá, že tradiční display reklama vzroste mezi lety 2013 a 2016 v průměru o 15,8 % za rok, přičemž mezi lety 2010 a 2013 tento růst představoval 12,3 %. Reklama v sociálních médiích roste mnohem rychleji, mezi lety 2013 a 2016 to bude v průměru o 29,9 % ročně, neboť zadavatelé reklamy využívají rozmachu používání sociálních médií na mobilech a schopnosti cílit na uživatele počítačů i mobilů. Online video se rozšiřuje na chytré telefony, tablety, herní konzole a TV sestavy s internetovým připojením, což zadavatelům reklamy přináší spoustu nových příležitostí, jak se spojit se spotřebiteli. Předpokládáme tedy, že online video reklama mezi lety 2013 a 2016 poroste o 24,2 % ročně.

Placené vyhledávání je podporováno uplatněním nástrojů, které se osvědčily v display reklamě. Je díky nim adresnější, jelikož platformy dávají zadavatelům reklamy větší kontrolu nad tím, kde, kdy a komu jsou jejich reklamy vystavovány, a také umožňují opětovné personalizované zacílení na spotřebitele, kteří v minulosti navštívili internetové stránky zadavatele reklamy. Očekáváme, že tato vylepšení pomohou placenému vyhledávání udržet v příštích třech letech průměrný meziroční růst o 14,0 %, což představuje jen nepatrné zvýšení ve srovnání s 13,5 % v uplynulých třech letech.

ZenithOptimedia očekává, že internetová reklama letos ovládne 23,6 % globálního rozpočtu na reklamu, a poprvé tak přesáhne společný podíl novin a časopisů (22,7 %). Očekáváme, že v roce 2016 bude podíl internetu na globálních výdajích na reklamu představovat 28,3 %, díky čemuž sníží rozdíl v podílu na trhu mezi sebou a televizí – dominantním médiem – z 15,9 % na 9,9 %.

Mobilní reklama je nejrychleji rostoucí reklamní segment

Mobilní internetová reklama (čímž myslíme veškerou internetovou reklamu odeslanou na chytré telefony a tablety, ať už se jedná o display reklamu, klasifikovanou reklamu nebo vyhledávání, včetně reklamy v rámci aplikací) je zdaleka nejrychleji rostoucí reklamní segment. Tento růst je poháněn rychlým osvojováním mobilní technologie spotřebiteli a zavedením lepších reklamních formátů, které zadavatelům reklamy umožňují kreativně zaujmout uživatele, aniž by bylo přerušeno jejich prohlížení internetu v takové míře jako u raných formátů. Letos očekáváme, že tento segment vzroste o 67 %, tedy sedmkrát rychleji než internet na stolních počítačích, a že bude mít podíl 20 % na internetové reklamě. Vzhledem k tomu, že mobilní zařízení se i nadále rozšiřují a diverzifikují, předpovídáme, že podíl mobilní reklamy na celkových výdajích na reklamu vzroste v roce 2015 na 25 % a v roce 2016 na 30 %.

Mobilní reklama přispívá ke globálnímu růstu výdajů na reklamu zdaleka největším dílem. Očekáváme, že mezi lety 2013 a 2016 vzroste mobilní reklama o 35 miliard amerických dolarů, což představuje 42 % celkových dodatečných výdajů na reklamu, o něž se trh rozšíří. S velkým odstupem následuje televize (30 %) a internet na stolních počítačích (28 %).

Pokles v Rusku kvůli stupňujícímu se napětí

Naše globální předpověď pro rok 2014, tj. růst o 5,3 %, je nepatrně pod úrovní 5,4% růstu, který jsme předpovídali v červnu. Hlavní příčinou tohoto poklesu je vyhrocení napětí mezi Ruskem a Západem z důvodu ukrajinské krize.  Rusko odpovědělo na obchodní sankce udělené USA a Evropskou unií svými vlastními sankcemi, a lze tedy očekávat další úpadek obchodu a investic. Nyní předpokládáme, že ruský reklamní trh vzroste letos jen o 1,7 %, což je pokles ve srovnání s 6,9 %, která jsme předpovídali v červnu, a s 9,0 % odhadovanými v březnu. Stále očekáváme, že na Ukrajině se výdaje na reklamu letos sníží o 32,5 %, neboť obchodní aktivity zde zůstávají i nadále vážně narušené.

V eurozóně výdaje na reklamu zůstávají stabilní

Přes nedávné neuspokojivé ekonomické zprávy z eurozóny – nulový růst HDP ve druhém čtvrtletí 2014 a zpomalující se růst výroby v létě – jsou naše předpovědi pro růst výdajů na reklamu v zemích eurozóny letos stabilní na 0,9 %, což je jen nepatrně vyšší než 0,8 %, které jsme předvídali v červnu. Silné projevy oživení na některých trzích, jež byly nejhůře zasaženy finanční krizí, pomohly vyrovnat oslabení v jiných částech eurozóny. Jedná se o Irsko, Řecko, Portugalsko a Španělsko, kde nyní očekáváme pro letošní rok růst o 2,9 %, což je zvýšení ve srovnání s 1,1 %, které jsme předpovídali v červnu. Oslabení je viditelné zejména ve Francii, kde očekáváme v roce 2014 pokles o 1,2 %, tedy ještě větší než náš původní odhad 0,4% poklesu. Zadavatelé reklamy ovšem budou ekonomickou aktivitu eurozóny bedlivě sledovat, a pokud se ekonomika v budoucnu nezotaví, můžeme očekávat, že ke konci roku dojde v rozpočtu na reklamu k dalším poklesům.

Steve King, výkonný ředitel ZenithOptimedia, uvedl: „Internetová reklama rychle roste, neboť nové technologie zadavatelům reklamy usnadňují zasáhnout správné lidi ve správnou dobu správnou zprávou, a to za efektivně vynaložené prostředky. Tato expanze bude dále pokračovat díky rozšiřování sofistikovanějších mobilních zařízení, a internetová reklama si tak v několika příštích letech udrží v rámci globálních výdajů na reklamu stabilní růst.“

O předpovědích ZenithOptimedia

Zpráva ZenithOptimedia Advertising Expenditure Forecasts obsahuje odhady výdajů na reklamu podle jednotlivých typů médií pro 80 zemí. Je vydávána nepřetržitě od roku 1987 a využívají ji agentury, majitelé médií, banky, analytici, konzultanti, akademičtí pracovníci a vlády po celém světě.

 

Pro další informace kontaktujte:

Tomáš Iľko

Senior PR Consultant

E-mail: tomas.ilko@double-u.cz

Tel.: +420 733 529 496

www.double-u.cz

AKTUALITY